Czym jest wegetarianizm?

RODZAJE WEGETARIANIZMU

Po przeczytaniu tego artykułu do końca dowiesz się czym jest wegetarianizm, możesz spokojnie poruszać się wśród systemów żywiołowych, które obejmuję wegetarianizm, ich odmian i ostatecznie wybrać ten, który jest bardziej odpowiedni dla ciebie. Wszyscy ludzie są indywidualni, każdy ma swoje własne preferencje dietetyczne, ugruntowane gusta, z których nie zawsze łatwo jest zrezygnować za jednym razem, więc dodatkowa wiedza z dziedziny dietetyki zawsze przyniesie korzyści.

Wegetarianizm jako pojęcie ma już wiele wieków istnienia, o którym mowa była już w starożytnej Grecji: wiadomo, że pitagorejczycy byli wegetarianami.

Teza podstawy tego rodzaju żywności można wyrazić w następujący sposób: wegetarianie jedzą wszystko, z wyjątkiem mięsa w jakiejkolwiek formie, drobiu i ryb. Pozostałe produkty są oficjalnie dopuszczone do spożycia.
Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć o wegetarianizmie jako o szerokim systemie żywieniowym. W ciągu wielu lat system zdążył się rozwinąć i dał początek kilku kierunkom. Wszystkie są wegetariańskie, ale każdy ma swoje cechy.

Owolaktovegetarianizm jest najczęstszym gatunkiem, w rzeczywistości jest wegetarianizmem, jak większość ludzi sobie wyobraża. Mięso zwierzęce nie jest spożywane, ale produkty pochodzenia zwierzęcego w postaci jaj i produktów mlecznych są w pełni włączone do diety. Typowa dieta składałaby się z owoców, warzyw, zbóż, orzechów i nasion, ziół i warzyw korzeniowych, grzybów, mleka, sera, jogurtu i jaj.

Ovo-wegetarianizm-tutaj sama nazwa nam pomaga. „Ovo” oznacza „jajko”. Łatwo zapamiętać, jeśli masz skojarzenie ze słowem „Owalny”. W tym  rodzaju wegetarianizmu wykluczone są również wszystkie rodzaje mięsa i produktów mlecznych, ale można jeść jajka.

źródło: https://kacikzdrowia.pl/rodzaje-wegetarianizmu/

Lakto-wegetarianizm – od słowa „laktoza” – nazwa cukru występującego tylko w produktach mlecznych. Wybierając ten kierunek, wszystkie rodzaje produktów mięsnych, a także jaja są eliminowane z użycia, ale produkty mleczne są mile widziane.

Interesujące jest pytanie: dlaczego ovo-wegetarianie wykluczają mleko, a lakto-wegetarianie, wręcz przeciwnie, zawierają mleko, ale odrzucają jajka? Uważa się, że tak się dzieje, ponieważ ovo-wegetarianie jeszcze przed przejściem na tę dietę cierpieli na nietolerancję laktozy — naturalny cukier znajdujący się tylko w produktach mlecznych.

Dlatego powstał nowy rodzaj w świecie wegetarianizmu, odpowiednio nazwany.
W przeciwieństwie do nich większość laktowegetarian zjada wegetariańskie jedzenie ze względów religijnych, ponieważ większość wyznawców tego nurtu jest Hindusami, a dla nich nawet samo pojęcie „wegetarianizmu” jest nie do pomyślenia bez włączenia mleka. Podobna sytuacja w buddyzmie z dżinizmem.

Wielu zwolenników lakto-wegetarianizmu o niereligijnym znaczeniu tłumaczy swoje przejście na ten rodzaj diety wegetariańskiej faktem, że mleko zawiera wiele przydatnych elementów, które uważają za odpowiednie dla siebie i dlatego włącza je do swojej diety.

Istnieje kilka innych odmian wegetarianizmu, które niedawno wyodrębniły się w niezależne podgrupy. Wśród nich są bardzo egzotyczne, takie jak pesquetarianizm — od słowa pesce lub pescado, co oznacza ‚ryba’. Ludzie podążający tym kierunkiem pozwalają sobie na jedzenie ryb i produktów morskich, ale o jakimś mleczno-jajecznym jedzeniu tutaj nie ma mowy. Motywują swój wybór tym, że owoce morza są nietoperzowe, a zatem nie znajdują się w takiej bliskości człowieka jak zwierzęta domowe.

Inni pół-wegetarianie, tak zwani pollotarianie (od słowa pollo, co oznacza ‚kurczak’), włączają do diety mięso drobiowe.

Weganizm i wegetarianizm: jaka jest różnica
Weganizm jest bardzo czystym rodzajem wegetarianizmu, w którym wyklucza się nie tylko produkty mięsne wszystkich zwierząt i ryby z owocami morza, ale także wszystkie pochodne tych produktów zwierzęcych. Okazuje się, że stosowanie jaj i produktów mlecznych jest całkowicie zakazane, a także cała żywność, która zawiera produkty pochodzenia zwierzęcego lub potencjalnie może je zawierać — pieczenie przy użyciu naturalnego masła i jaj lub, na przykład, makaron jajeczny.

Nie można jeść miodu ani używać innych produktów pszczelich: perga, mleczko pszczele, propolis, zabrus i tak dalej.
Żywność zawierająca żelatynę lub lecytynę pochodzącą z żółtek jaj jest również zabroniona. Należy zwrócić uwagę na miłośników sosów i piwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *