Witamina B12 i jej korzyść

źródło: https://silaroslin.pl/pl/p/Kompleks-witamin-B12-Vivo-Life-smak-pomaranczowy-60-porcji60-ml/193
źródło: https://silaroslin.pl/pl/p/Kompleks-witamin-B12-Vivo-Life-smak-pomaranczowy-60-porcji60-ml/193

W żadnym pokarmie roślinnym nie znaleziono jeszcze witaminy B12 – nie ma jej ani w spirulinie, ani w żadnym  Super-superfudzie. Wielu weganów uważa, że jest produkowany i trawiony w organizmie, ale tak też nie jest. B12 jest trawiony w jelicie cienkim, podczas gdy jest produkowany w grubym. Cienki jest powyżej grubego, a z grubego B12 wychodzi natychmiast do toalety. Ktoś również szuka witaminy B12 na nieumytych owocach i warzywach. Ale o wiele łatwiej jest znaleźć jaja robaków lub coś innego nieprzyjemnego.

Więc weganie dostają B12 tylko w sztucznej formie.

Oto, co ważne, aby wiedzieć:
1. Witamina B12 może być spożywana ze wzbogaconej żywności, chociaż bardziej realistyczne jest przyjmowanie suplementów przez weganów. Nie należy ich pić w kompleksie, ale osobno w kompleksach zwykle mała dawka. Ogólnie rzecz biorąc, kompleksy multiwitaminowe są bezużyteczne i mogą być szkodliwe. A jednak – nie trzeba spożywać z suplementów niczego poza tym, czego potrzebujemy.
2. B12 gromadzi się w organizmie i jest zużywany stopniowo. Niekoniecznie jest to codzienne przyjmowanie tabletek zgodnie z harmonogramem.
3. Długi niedobór witaminy B12 powoduje obniżoną odporność i problemy z układem nerwowym nikt z nas nie potrzebuje osłabienia i niedokrwistości, osłabienia wzroku lub słuchu, zaburzeń pamięci i tak dalej.
4. Niedobór witaminy B12 występuje nie tylko u weganów, ale także u różnych osób z różnych powodów. Po prostu u weganów występuje częściej.
5. Jeśli chcesz wiedzieć, jak sobie radzisz z B12-musisz zdać test na samą B12, homocysteinę i kwas metylomalonowy.

Pomimo tego, jak wiele konserwatywnych organizacji medycznych (o nich później) uznaje dietę roślinną za odpowiedni rodzaj odżywiania dla każdego z okresów życia, każdy z nas bierze odpowiedzialność za siebie i jak dokładnie zbuduje związek z weganizmem. Dlatego nie należy unikać podstawowych zaleceń. Jeśli nie dbasz o utrzymanie poziomu witaminy B12 w organizmie, możesz doświadczyć jej niedoboru dopiero po 7-10 latach – i nieodwracalnie uszkodzić układ nerwowy. Jest wystarczająco dużo badań wegańskich, aby nie eksperymentować na sobie. Proszę przekazać to znajomym weganom, którzy z jakiegoś powodu tego nie zrozumieli.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5188422 / – witamina B12 wśród wegetarian: status, Ocena i suplementy
https://veganhealth.org/vitamin-b12 / jedyny wegański zasób, któremu ufam, z zaleceniami dotyczącymi konsumpcji opartymi na różnych badaniach wegańskich i B12 (z linkami)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *