Fakty o tym, jak weganizm i nie-weganizm wpływają na ekologię:

Odwołanie się do natury jest logicznym błędem w filozofii, który wyjaśnia poprawność/korzyść poprzez procesy naturalne. Odwołanie się do natury jest najważniejszym argumentem przeciwko weganizmowi: jeśli jedzenie zwierząt przez ludzi odzwierciedla naturalną równowagę, ponieważ lwy jedzą antylopy, koty – myszy i tak dalej.

W naturze drapieżniki mają czuły słuch, dobry wzrok, pazury, zęby i szybkość. A ofiary-przebranie, szybkie łapy lub kopyta, umiejętność latania lub przeskakiwania z jednego drzewa na drugie. Zwierzęta hodowlane nie mają szans na inne życie — nie mogą się ukryć ani uciec przed ubojem. Spożywamy tak wiele produktów zwierzęcych — jak nigdy dotąd. I stało się to jednym z głównych czynników zanieczyszczenia środowiska. Przemysł hodowlany zanieczyszcza powietrze, wodę, za to wycina lasy. To nie jest naturalna równowaga.

Porównania człowieka z drapieżnikiem lub argumenty na temat naturalności brutalnych działań działają tylko wtedy, gdy są wygodne. Na przykład w warunkach naturalnych drapieżniki wypróżniają się i kojarzą ze wszystkimi, uprawiają kazirodztwo, nie leczą chorób i umierają z nich, żyją z robakami, czasami jedzą padlinę i kongenerów. Ale w ludzkiej społeczności nie jest to uważane za słuszne, tylko dlatego, że tak dzieje się w naturze. Nawet drapieżniki nie piją mleka innych gatunków — ale ludzie piją, nie myśląc o tym, że jest nienaturalny.

Dlatego przygotowałam fakty o tym, jak nasze jedzenie wpływa na ekologię:

źródło: https://www.pinterest.cl/pin/642044490606538804/
źródło: https://www.pinterest.cl/pin/642044490606538804/

1. Mięso i mleko dają nam 18% kalorii, ale zużywają 83% gruntów rolnych.

2. Wśród produktów białkowych na 100 gramów wołowiny przypada 105 kilogramów gazów cieplarnianych. A 100 gramów tofu stanowi mniej niż 3,5 kilogramów gazów cieplarnianych. Wołowina zawiera 25-30 gramów białka, a tofu 9-12 gramów.

3. Bez konsumpcji mięsa i produktów mlecznych wykorzystanie gruntów rolnych może zmniejszyć się o ponad 75% – jest to obszar razem wzięty przez USA, Chiny, Unię Europejską i Australię.

4. Aby wyprodukować jedną szklankę mleka krowiego, potrzebujesz 125 litrów wody. Szklanka migdałów-75, ryż-54, płatki owsiane-10 litrów. Korzystanie z ziemi i emisja gazów cieplarnianych jest mniej więcej taka sama.

5. Wegańska żywność generuje o połowę mniej emisji gazów cieplarnianych niż jedzenie tych, którzy jedzą mięso.

6. Gdyby wszyscy Amerykanie wybrali weganizm/wegetarianizm, pod względem wpływu na środowisko byłoby to równe 46 milionom samochodów usuniętych z drogi. Jeśli weźmiemy pod uwagę Rosjan, to 20 milionów samochodów.

7. W 2010 r.ONZ wydało raport, w którym stwierdzono, że globalna zmiana w kierunku wegańskiej żywności ma kluczowe znaczenie dla ratowania świata przed głodem i najgorszymi skutkami zmiany klimatu. Badanie Oxford 2018 wykazało, że unikanie mięsa i mleka jest jednym z głównych sposobów zmniejszenia naszego wpływu na środowisko.

8. Przemysł wołowy i mleczarski są odpowiedzialne za większą emisję gazów cieplarnianych niż największe firmy naftowe na świecie.

Na tej stronie można sobie policzyć ślad ekologiczny swojej żywności:
https://www.bbc.com/news/science-environment-46654042

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *