Witaminy w diecie roślinnej

Każdy człowiek, który myśli o tym, żeby przejść na roślinną diete boi się tego, że nie będzie mu wystarczać witaminów. Dlatego pzrzedstawiam ci krótki i uproszczony przewodnik, jak być weganinem z fajnymi nawykami żywieniowymi – co i dlaczego trzeba jeść. Produkty ułożone w kolejności malącej zawartości substancji:

Białko:

Tofu, tempeh i wszystkie rośliny strączkowe są częścią każdego dużego posiłku. Dodatkowo, orzeszki ziemne lub pasta z orzeszków ziemnych (wybieram taki, w którym tylko prażone orzeszki ziemne), komosa ryżowa, makaron pełnoziarnisty, nasiona i orzechy.

Żelazo:

Główne – nierafinowany sezam (poszukaj czarnego) i makaron z niego, nasiona chia, nasiona dyni, soja i produkty z niego, biała fasola, soczewica i inne rośliny strączkowe. Dodatkowe-suszone zioła, algi, płatki owsiane, zioła, gryka.

Wapń:

Główne to mak, tofu wykonane z siarczanu wapnia (prawie całe tofu), nierafinowany sezam (znowu czarny) i pasta z niego, Chia, migdały, nasiona lnu, soja i produkty z niego, cale, świeże i suszone warzywa, rośliny strączkowe.

Jod:

Różne glony i sól jodowana.

Omega-3:

Świeżo zmielony len, chia, nasiona konopi, orzechy włoskie, algi. Trochę jest w soi.

Cynk:

Płatki owsiane, orzechy nerkowca, rośliny strączkowe i produkty z nich, orzeszki ziemne i Chia.

B12:

Z dodatków.

Witamina D:

Z suplementów, jak wszyscy ludzie. Jest to złożona witamina i lepiej zapytać lekarza, czy nie ma przeciwwskazań.

Produkty w punktach są często powtarzane, więc trudno nie powinno być. I oczywiście ważne są zboża, owoce, świeże i gotowane warzywa. Ważne jest, aby nie polegać na suplementach (z wyjątkiem witaminy B12 i D) bez zaleceń lekarzy. Stanach Zjednoczonych ponad 22 tysiące osób rocznie trafia do szpitala z powodu niekontrolowanego przyjmowania suplementów diety (w tym z iHerb). Multiwitaminy są również złe: 1) ponieważ jest to suplement diety, 2) ponieważ niektóre z ich składników witaminy w sztucznej postaci są szkodliwe, 3) ponieważ mogą tworzyć nadmiar tych substancji, które dostajemy wystarczająco dużo z jedzenia, a nadmiar czasami nie jest lepszy niż niedobór. Więc musisz to zrobić sam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *